İnsan Kaynakları

İŞ SAĞLIĞI GÜVENLİĞİ
Gençpa Teknoloji'nin değerleri ve İK uygulamaları, çalışanlarımıza verdiğimiz değere dayanmaktadır. Çalışanlarımızın sağlık, güvenlik ve mutluluğu, stratejik hedeflerimiz olan büyüme, karlılık ve yeni fırsatlar yaratma odağımızın ayrılmaz bir parçasıdır. İş sağlığı ve güvenliği konusunda proaktif bir yaklaşım sergileyerek, riskleri önceden tespit eder ve sürekli gelişim bakış açısı ile önleyici faaliyetlerde bulunarak  Gençpa Ailesinin  mutlu, sağlıklı ve güvenli bir şekilde çalışmasını sağlar.

FIRSAT EŞİTLİĞİ
Çalışanlarımızla ilgili tüm kararları, çalışanın cinsiyeti, yaşı, inancı, etnik kökeni, milliyeti, medeni durumu, sağlık durumu, fiziksel engelleri, cinsel tercihlerinden bağımsız olarak veririz. Çalışanlarımıza yönelik veya onlar arasında her türlü ayrımcılığa ve tacize karşı durur ve bu konularda asla taviz vermeyiz. Tüm insan kaynakları politika ve süreçlerimizi, bu temel prensibi esas alarak uygularız.

EMEĞİ TAKDİR
Çalışanlarımız fark yaratan çalışması ya da değerlerimizi yaşatan örnek davranışları için ödüle aday gösterilir. Çalışanlarımızın "[email protected]" e-posta adresi üzerinden ilettiği fikirler, fikir havuzunda toplanır ve her 3 ayda 1 kez en iyi fikir çalışmasının sahibi arkadaşımız ödüllendirilir. Değerlendirmeler Ödüllendirme Komitesi tarafından yapılır. Çalışanlarımızın aidiyet duygularını arttırmak için " Kıdem Ödüllendirmesi " yapılır ve 5, 10 ve 15 yıldır bizimle olan çalışma arkadaşlarımız için her yıl “Kıdem Ödül Töreni” düzenlenir.

KARİYER SÜREÇLERİ
Tüm çalışanlarımızın  görev ve sorumlulukları belirlenmiştir. Çalışanlarımızın doğru ve adaletli bir değerlendirmeye tabi tutulması için çalıştıkları birimin hedeflerine bağlı olarak bireysel performans kriterleri uygulanır ve doğru hedeflendirmeler ile değerlendirilmeleri sağlanır. Bu süreçte fark yaratan çalışanı ayırt eden ve bireysel katkıyı gösteren değerlendirmelerin yapılmasına önem verilmektedir.
Ücret ve Ek Menfaatler politikamız, çalışanlarımızın yetkinliklerini, üstlendikleri görev ve sorumlulukları, eğitim ve iş tecrübelerini esas alır. Yüksek performansı ödüllendiren, adil ve yenilikçi bir yapıyı sürekli kılmayı amaçlar. Ücret ve Ek Menfaatler politikamız yetenekli çalışanları Gençpa' ya kazandırmak, çalışanların performansını, motivasyonunu ve bağlılığını arttırmayı hedefleyen rekabetçi bir sistem üzerine kurulmuştur. 

SOSYAL AKTİVİTELER
Paintball, piknik, yemek, tiyatro, sinema.. gibi birçok aktivitenin yanı sıra çeşitli eğitim programlarına da katılım sağlanmaktadır.

"Şık Serbest" giyim tarzı ile çalışanlarımız, profesyonelliğe uygun şekilde giyinerek şıklık ve rahatlığı bir arada yaşarlar.

Rahat ve mobil çalışma ortamları ile şirket ağına uzaktan erişim sağlayabildiğimiz gibi 4.5G destekli telefonlar, dizüstü bilgisayarlarla mekan sınırlaması olmaksızın çalışma olanağına sahibiz. 

YILLIK DEĞERLENDİRME VE MOTİVASYON ZİRVESİ
Her yıl yapılan ve tüm çalışanlarımızın tek bir çatı altında toplandığı büyük buluşmalarda, şirketimizin stratejilerini doğrudan liderlerimizden dinler, her bölge ve departmandan arkadaşlarımızla bir araya gelir ve keyif dolu bir gün geçiririz.